Aktualitet

Mandati i Vettingut/ PD largohet nga mbledhja, qëndron LSI


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:51 - 01/11/21 |
Opi Nion

Përfaqësuesit e Partisë Demokratike janë larguar nga mbledhja e Këshillit të Legjislacionit, ku po diskutohet për ndryshimet në Kushtetutë.

Mbledhja nisi me mosdakordësi mes palëve, pasi kreu i grupit parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj kërkoi që të shtyheshin diskutimet dhe kërkoi që  në datën 3 nëntor të diskutohen nismat e të dyja palëve.

Ndërsa maxhoranca tha se mandati i vettingut është një çështje që nuk mund të presë.

Rushaj: Propozojmë shtyrjen e mbledhjes. Në datë 3 nëntor të diskutohen nismat e të dyja palëve.

Bushka: Nisma përfshin një grup të caktuar interesi, ku do të kërkohet dhënia e mendimit të tyre. Kjo nismë do të përcaktojë vlerësimin e domosdoshme të shtyrjes së afateve të institucioneve të vettingut. Nisma e PD në fakt ka të bëjë me shumë çështje brenda saj që do të kërkojnë më shumë kohë. Vetëm para disa ditësh në lidhje me reformën zgjedhore, kolegët e PD kanë paraqitur një kërkesë për ngritjen e një komisioni të posaçëm për Reformën Zgjedhore. Kërkohet kohë dhe konsultim më i gjatë. Ne propozuam që nismat të shqyrtohen veç e veç dhe jo sëbashku.

Ndërkohë deputetja e LSI-së, Erisa Xhixho po vijon të qëndrojë në mbledhje.

Pas