Aktualitet

Zgjatet fasha orare për tërheqjen e dokumenteve biometrike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:59 - 27/04/20 |
Al Do

Zv/ministrja e Brendshme, Rovena Voda ka njoftuar se është zgjatur fasha orare për tërheqjen e dokumentave biometrike.

Sipas Vodës, orari kur qytetarët mund të paraqiten për të marrë dokumentat e tyre është zgjatur me 2 orë.

Ajo shton gjithashtu se aplikimi për dokumenta biometrike nuk ka nisur ende dhe parashikohet në një fazë të mëvonëshme.

Prej dy javësh ka filluar shpërndarja e dokumenteve biometrike në të gjitha zyrat. Deri tani shpërndarja ka vijuar normalisht, qytetarët lajmërohen me një SMS për orarin që duhet të paraqiten për të marrë pasaportat dhe kartat e ID-ve.

Por duhet të respektoni masat, maska, doreza dhe të ruajnë distancën në zyrat ku paraqiten. Gjatë dy javëve fasha e orarit ka qenë 08:00-14:00, ndërsa duke filluar nga sot fasha orare për tërheqjen e dokumenteve biometrike zgjatet, bëhet 08:00-16:00.

Paraqituni në orar në zyrat e tërheqjes së kartave ID dhe pasaportave, pas njoftimit me sms dhe respektoni masat mbrojtëse COVID19. Duke menaxhuar këtë fazë me kujdes, kalojmë te faza tjetër për aplikim e ri-aplikime për dokumente biometrike, pra rinisjes së aplikimeve” tha ajo. /Opinion.al

Pas