Bota

Zelensky:Ukraina s’do heqë dorë nga territori në lindje,për t’i dhënë fund luftës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:40 - 17/04/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Ukraina nuk është e gatshme të heqë dorë nga territori në pjesën lindore të vendit për t’i dhënë fund luftës me Rusinë teksa theksoi se ushtria e Ukrainës është e përgatitur të luftojë ushtrinë e Moskës në rajonin e Donbasit në një betejë që siç thotë ai mund të ndikojë në rrjedhën e gjithë luftës.

Zelensky tha në një intervistë ekskluzive në CNN se vendi i tij nuk ka asnjë garanci se Rusia nuk do të përpiqet përsëri të pushtojë Kievin nëse është në gjendje të pushtojë Donbasin.

“Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për ne që të mos i lejojmë ata, të qëndrojnë në këmbë, sepse kjo betejë … mund të ndikojë në rrjedhën e të gjithë luftës,” tha Zelensky.

“Sepse nuk i besoj ushtrisë ruse dhe udhëheqjes ruse,” vazhdoi ai. “Kjo është arsyeja pse ne e kuptojmë se ne i luftuam dhe ata u larguan. Po iknin nga Kievi – nga veriu, nga Chernihiv por kjo nuk do të thotë se ata nuk janë në gjendje të kapin Donbas”.

Pas