Bota

Ukraina: 20,300 ushtarë rusë të vrarë që nga fillimi i luftës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:53 - 17/04/22 |
Opi Nion

Ukraina ka dhënë përditësimin e saj të fundit mbi numrin e humbjeve që ka pësuar Rusia që nga fillimi i luftës.

Sky news raporton se ajo pretendon se 20,300 trupa ruse janë vrarë dhe 2,002 automjete të blinduara janë shkatërruar.

Pajisjet e tjera ushtarake të ushtrisë ruse që janë shkatërruar përfshijnë 146 helikopterë dhe 773 tanke.

Muajin e kaluar, Rusia pretendoi se 1,351 trupa të saj kishin vdekur në mes të luftës në Ukrainë.

Pas