Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/42 të infektuar dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:52 - 17/04/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 1,228 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 42 qytetarë, në këto bashki:

21 në Tiranë, 4 në Fier, 3 në Vlorë, Përmet, 2 në Rroskovec, 1 në Kukës, Durrës, Kamëz, Himarë, Delvinë, Sarandë, Gjirokastër, Tepelenë, Pogradec.

Janë 382 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 18 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,626 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Prill 2022)

Raste të reja ditore          42

Të shëruar në 24 orë       18

Të shtruar në spitale         8

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 1,228

Testime totale               1,793,209

Raste pozitive                  274,504

Raste të shëruara            270,626

Raste Aktive                         382

Humbje jete                        3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           222

Vlorë               39

Berat               22

Fier                  24

Shkodër          17

Gjirokastër     17

Korçë              16

Elbasan          14

Durrës              8

Kukës               3

Pas