Bota

Zelensky: Ukraina i ka thyer shtyllën kurrizore ushtrisë ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:22 - 21/05/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas, Zelensky duke folur në një TV është shprehur se vendi i tij i kishte “thyer shtyllën kurrizore” një prej ushtrive më të forta në botë. Më tej ai shtoi se rusët “nuk do ta rimarrin veten në disa vitet e ardhshme”.

Por ai paralajmëroi kundër pritshmërive të larta se çfarë mund të arrijë Ukraina në fushën e betejës.

Zelensky tha se kthimi në status quo-në e 23 shkurtit – përpara se Rusia të pushtonte – do të përfaqësonte “fitore”.

Kjo do të nënkuptonte një fund të “fazës së parë” të luftës, tha ai – duke shtuar se konflikti mund të zgjidhej plotësisht vetëm përmes diplomacisë.

Zelensky këmbënguli se vendi i tij ishte përgatitur në mënyrë adekuate për pushtimin – dhe tha se rusët bënë nënvlerësime. “Ata nuk dinin një sërë gjërash,”-pohoi ai./Opinion.al

Pas