Bota

Zelensky: OKB-ja të garantojë sigurinë e centralit bërthamor të ZaporizhzhiaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:56 - 18/08/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ditën e sotme zhvilloi një takim me presidentin turk Rexhep Tayip Erdogan si edhe sekretarin e Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres në Lviv.

Takimi kishte në fokus eksportet e grurit, luftimet pranë termocentralit bërthamor Zaporizhzhia , ndërsa u fokusuan edhe tek një zgjidhje diplomatike e luftës.

Presidenti ukrainas vuri në dukje se OKB duhet të garantojë sigurinë e termocentralit bërthamor, si edhe çlirimin e plotë nga trupat ruse. Ndërkohë që sulmet dhe bombardimet ruse në vend nuk kanë të ndalur.

Nga ana tjetër, Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se Moska do të përdorë arsenalin e saj bërthamor vetëm në rrethana emergjente, dhe se sipas saj nuk ka në interes një konfrontim të drejtpërdrejtë me NATO dhe SHBA./Opinion.al

Pas