Bota

Zelensky kërkon takim me Putin: Të flasim si burrat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 03/03/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka kërkuar një takim të drejtpërdrejt me homologun e tij rus, Vladimir Putin.

Për Zelensky, takimi me Putin është e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, që tashmë ka hyrë në ditën e saj të tetë.

Aktualisht, delegacionet e Ukrainës dhe Rusisë janë duke zhvilluar negociatat e dyta në qytetin e Brest në Bjellorusi.

“E gjithë bota duhet të flasë me Putinin. Nuk ka rrugë tjetër për ta ndalur këtë luftë. Ju thashë më parë; Unë jam shumë i sinqertë tani. Unë jam transparent, të flasim si burri burrit. Duhet të flasim pa parakushte. Nuk e di se çfarë është, por ka disa gjëra për të cilat jam kurioz. E kuptoj situatën në të cilën ndodhet. Ata pushtuan Dombassin. Aty janë dy republika.. E di ku kemi të përbashkët”,-tha Zelensky./Opinion.al

Pas