Bota

Zelensky ka ftuar Macron në Ukrainë për të parë provat e gjenocidit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:35 - 17/04/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai ka ftuar homologun e tij francez të vizitojë Ukrainën për të parë vetë provat se forcat ruse kanë kryer “gjenocid”.

“Kam biseduar me të dje”, tha Zelensky për CNN në një intervistë të regjistruar të premten, por të transmetuar të dielën.

“Sapo i thashë se dua që ai të kuptojë se kjo nuk është luftë, por veç gjenocid. E ftova të vijë kur të ketë mundësi. Ai do të vijë dhe do të shohë dhe jam i sigurt se do ta kuptojë.”

Zelensky tha se ai gjithashtu mendonte se presidenti amerikan Joe Biden do të vinte në një moment, megjithëse zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë kanë thënë se nuk ka plane për ta bërë këtë.

Udhëheqësi ukrainas tha se besonte se Macron po i shmangej përdorimit të termit “gjenocid” – një term që Biden e ka përdorur tani në lidhje me luftën në Ukrainë – sepse ai mendon se do të dëmtonte shanset për angazhim diplomatik me Rusinë.

Presidenti ukrainas tha më herët se refuzimi i Macron për të përdorur emërtimin ishte “shumë i dhimbshëm për ne”./Opinion.al

Pas