Bota

Zelensky: Gjithçka e shkatërruar, e gjithë toka në Soledar është e mbuluar me kufomaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:20 - 10/01/23 |
Opi Nion

Ndërsa luftimet e ashpra vazhduan në qytetin e vogël Soledar mbrëmë, presidenti Volodymyr Zelensky vlerësoi luftëtarët ukrainas që penguan sulmin rus.

Ai tha se qëndrueshmëria e forcave të vendit të tij në rajonin e Donbasit e kishte ndihmuar Ukrainën të fitonte kohë dhe të fitonte forcë – përpara një sulmi të pritshëm rus në qytetin e afërt të Bakhmut.

Megjithatë, ai theksoi gjithashtu situatën e rëndë në Soledar dhe tha se nuk kishte “pothuajse asnjë mur” në qytetin lindor.

Zelensky tha: “Gjithçka është shkatërruar plotësisht, pothuajse nuk ka mbetur më jetë. Mijëra njerëz kanë humbur. E gjithë toka pranë Soledarit është e mbuluar me kufomat e pushtuesve dhe plagët nga goditjet.”.

Ai vazhdoi: “Beteja për Donbasin vazhdon. Dhe megjithëse pushtuesit tani kanë përqendruar përpjekjet e tyre më të mëdha në Soledar, rezultati i kësaj beteje të vështirë dhe të gjatë do të jetë çlirimi i të gjithë Donbasit tonë.

Pas