Bota

Zelensky akuza Rusisë: Ka kryer më shumë se 30 sulme me dronë në Ukrainë në vetëm dy ditëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:06 - 28/10/22 |
Opi Nion

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se Rusia ka kryer më shumë se 30 sulme me dronë në Ukrainë në vetëm dy ditë.

Ai shtoi se në total, Moska kishte kryer gjithashtu rreth 4,500 sulme me raketa dhe mbi 8,000 sulme ajrore.

Duke folur nga Kievi dhe duke qëndruar pranë atij që dukej të ishte një dron i rrëzuar iranian Shahed, Zelensky u zotua të “kapë krahët” e fuqisë ajrore të Moskës.

Zyrtarët perëndimorë besojnë se Irani i ka furnizuar Rusisë një numër të madh dronësh, por Moska dhe Teherani e mohojnë këtë.

Kjo vjen pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken e quajti përdorimin e dronëve nga Rusia si të “të tmerrshëm”.

Diplomati i lartë amerikan akuzoi komandantët rusë për përdorimin e pajisjeve për të “vrarë civilët ukrainas dhe shkatërruar infrastrukturën në të cilën ata mbështeten për energji elektrike, për ujë, për ngrohje” gjatë një vizite në kryeqytetin kanadez Otava.

“Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me aleatët dhe partnerët tanë për të ekspozuar, për të penguar dhe për të kundërshtuar ofrimin e këtyre armëve nga Irani”, tha Blinken.

Në javët e fundit, sulmet ruse kanë shënjestruar infrastrukturën civile të Ukrainës, duke dëmtuar furnizimin me energji elektrike dhe ujë të vendit, pikërisht kur temperaturat fillojnë të bien.

Vendet perëndimore thonë se Irani po furnizon Moskën me dronët e tij të zhvilluar brenda vendit dhe se ekspertët ushtarakë iranianë janë në terren në Krimenë e pushtuar nga Rusia për të ofruar mbështetje teknike për pilotët.

Kievi ka identifikuar dronët e përdorur në disa sulme në infrastrukturën e tij si drone iranian Shahed-136./Opinion.al

Pas