Bota

Zbulohet spiunia ruse në komandën e NATO-s në NapoliBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:08 - 26/08/22 |
Opi Nion

Një spiune ruse, arriti të depërtonte në personelin e bazës së NATO-s dhe të Flotës së 6-të të SHBA-së.

30-vjeçarja, Maria Adela Kuhfeldt emri i së cilës është Olga Kolobova, e lindur në Peru nga një baba gjerman,  mendohet se është “protagonistja e operacionit më të bujshëm të inteligjencës” të kryer nga Rusia në Itali.

Ajo u zbulua si rrjedhojë e një hetim të kryer prej dhjetë muajsh nga gazeta Repubblica së bashku me faqen investigative Bellingcat, të përjavshmen gjermane Der Spiegel dhe The Insider.

“Gjurma kryesore që e lidh atë me shërbimet sekrete të Moskës shpjegon “La në Repubblica “ është pasaporta ruse e përdorur për të hyrë në Itali. Ajo i përket të njëjtës seri speciale të përdorur nga GRU, inteligjenca ushtarake nën urdhrat e Kremlinit”.

“Hetimi ynë nuk arriti të rindërtonte çfarë informacioni mori spiunia, as nëse ajo vendosi pajisje përgjigjmi tek telefonat dhe kompjuterat e miqve të saj. Ajo që është e sigurt, është se gruaja arriti të ishte në kontakt me “figurat kyçe të NATO-s dhe Marinës së SHBA, gjë të cilën asnjë agjent rus nuk kishte arritur të depërtonte kaq thellë në Aleancën Atlantike”, shkruan La Repubblica./Opinion.al

 

 

 

 

Pas