Bota

Zbulohet identiteti i autorit të dyshuar për sulmin me thikë në Angli


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:11 - 21/06/20 |
Al Do

Personi i ndaluar si i dyshuar për vrasjen e tre personave në një park në Reading të Anglisë është Khairi Saadallah.

25-vjeçari u arrestua në vendin e ngjarjes dhe policia thotë se ata nuk kanë shpallur njeri tjetër në kërkim për ngjarjen terroriste.

Burime të BBC-së thonë se ai është me origjinë nga Libia por jetonte dhe banonte në Reading.

Kryeministri Boris Johnson tha se ai ishte “i mërzitur dhe i shokuar” nga sulmi në mbrëmjen e të shtunën.

Ai gjithashtu premtoi veprim “nëse ka mësime që duhet të mësojmë”.

Ndihmësi i Komisionerit të Policisë Metropolitane Neil Basu, kreu i policisë kundër terrorizmit, e përshkroi atë si një “mizori”.

Ai shtoi se hetuesit nuk po kërkojnë askënd tjetër në lidhje me sulmin.

Një dëshmitar i tha BBC se ai pa një burrë duke lëvizur mes grupeve të njerëzve në parkun në qendrën e qytetit Reading, duke u përpjekur t’i vriste me thikë.

Tre persona të tjerë u plagosën nga sulmi, i cili u zhvillua rreth orës 19:00 me orën lokale.

Nga tre të plagosurit vetëm një ndodhet në spital, megjithëse dëmtimet nuk mendohet se janë të rrezikshme për jetën. /Opinion.al

Pas