Kryesore

Yuri Kim-krerëve të partive:Mbani përgjegjësi për pastërtinë e kandidatëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 01/09/20 |
el ida

Në prag të nisjes së përgatitjeve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare, ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim i ka nisur një letër krerëve të partive politike kryesore, Edi Rama, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi.

Në letër kryediplomatja, iu kërkon partive të mbajnë përgjegjësi për pastërtinë e figurës së kandidatëve të ardhshëm për deputetë.

Sipas saj, kryetarët e partive politike duhet të sigurohen për integritetin e kandidatëve, ndërsa iu kujton se ligji i dekriminalizimit përcakton se individët me rekorde kriminale nuk mund të kandidohen.

Kim inkurajon të gjithë partitë të përzgjedhin vetëm ata që janë të kualifikuar dhe të respektojnë votuesit shqiptarë, teksa thekson se SHBA do të vazhdojë të luftojë korrupsionin dhe do të jetë përkrah atyre që luftojnë zyrtarët e korruptuar./Opinion.al

Pas