Aktualitet

Xhihadisti i penduar: Ju tregoj rrugën drejt ferrit 


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:22 - 24/11/15 |
b.f

Historia e jashtëzakonshme e 34-vjeçarit francez me origjinë algjeriane, i cili disa vite më parë iu bashkua luftës, ka tërhequr vëmendjen e pjesëmarrësve të Forumit Botëror të Demokracisë, që sivjet, për herë të katërt, u organizua nga Këshilli i Evropës në Strasbourg të Francës.

Ai e konsideron një gabim të madh bashkimin me xhihadistët ne Afganistan, pak para sulmeve të 11 Shtatorit.

“Gabimi më i madh në jetën time ishte të shkoja në Afganistan, pak para sulmeve të 11 shtatorit dhe të përfundoja në një kamp trajnimi të Osama Bin Ladenit”.

Ish- i burgosuri i Guantanamos, Murad Benqellali ka dhënë një intervistë për KTV, ku ka treguar marrëdhënien me fenë dhe gabimin më të madh të jetës, i nxitur nga i vëllai.

Atë që  ka ndodhur më pas, Benchellali e ka përshkruar në librin e sapobotuar në frëngjisht me titullin “Rruga drejt Ferrit”.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas