-Teknologji

Whastsapp do të vijë me risinë më të rëndësishme, ja për çfarë bëhet fjalë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:22 - 24/10/18 |
el ida

Whatsapp vazhdon të punojë për të zgjeruar përvojën e përdoruesve në Android dhe iOS. Kjo në mënyrë që të vendosë në dispozicion të përdoruesve opsione gjithnjë e më moderne dhe të afta për të nxjerrë në pah veçoritë e smartfonëve më të fundit.

Me sa duket,  ekipi i zhvillimit po punon për futjen e mbështetjes për sistemet biometrike të njohjes së Apple. Touch ID për shenjat e gishtërinjve dhe Face ID për fytyrën.

Në mënyrë të veçantë, është në fazën alfa një veçori që do t’i lejojë përdoruesit të kyçin dhe çbllokojnë Whatsapp-in nëpërmjet Face ID dhe Touch ID. Në rast se këto dy sisteme nuk funksionojnë, aplikacioni mund të kërkojë futjen e një kodi bllokimi.

Kjo është një veçori shumë interesante, përmes së cilës ata dëshirojnë t’i lejojnë përdoruesit të mbrojnë bisedat e tyre. Kjo do të realizohet duke përdorur një PIN ose të dhëna biometrike.

Për fat të keq, për momentin nuk ka shumë informacione se kur do të jetë në dispozicion për publikun.

Pas