-U tha në Opinion

Walker: Serbët sulmuan në Reçak pasi u largua Misioni i VerifikuesveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:10 - 18/01/23 |
Opi Nion

Ambasadori William G. Walker, ish-shef i Misionit Monitorues të OSBE-së në Kosovë, është diplomati i cili dëshmoi botës masakrën e kryer nga serbët në Reçak.

Walker thotë se një ditë më parë thotë se në Reçak kanë shkuar misioni i verifikuesve, të cilët fillimisht u ndaluan nga forcat serbe, por më pas u lejuan të futeshin në fshat.

Sipas diplomatit, verifikuesit konstatuan persona të plagosur dhe më pas u larguan pasi u errësua dhe ui rrezikohej jeta.

Pasi verifikuesit janë larguar, ka ndodhur dhe masakra nga forcat serbe.

Fevziu: Ju nuk kishit asnjë njoftim apo informacion lidhur me ngjarjet në atë zonë.

Walker: Jo, jo.

Fevziu: Asgjë.

Walker: Asgjë. Por një natë më parë…

Fevziu: Sepse nuk ishte qendra e operacioneve ushtarake. Ishte mjaft larg zonës së operacionit ushtarak.

Walker: Nuk di asgjë për këtë. Një natë më parë, mbrëmjen e 15 Janarit, morën disa prej verifikuesve. Misioni i verifikuesve në Kosovë. Njerëzit e mijë.

Fevziu: Ju kishit diku te 2,000 njerëz.

Walker: 1,400. Pritej që të arrinim në 2,000. Kishim vetëm pak muaj që ishim vendosur aty duke u njohur me njerëzit, pra nuk ishim ende me fuqinë tonë më të madhe. Megjithatë një natë përpara, oficeri jonë rajonal në Prizren kishte dëgjuar se kishte disa veprime ushtarake…

Fevziu: Lëvizje…

Walker: Kështu që dërguam një ekip. Forcat serbe në fillim nuk i lejuan të hyjnë në fshat. Më pas i lanë të hynë. Hyrën dhe zbuluan disa njerëz të plagosur nga fshati. Po errësohej dhe u desh të largoheshin ngaqë ne nuk donim që njerëzit tanë jashtë rrugës ku ka njerëz të armatosur. Kështu që u larguan duke i çuar njerëzit në spital. Gjatë asaj kohe ndodhi masakra.

Pas