Kronikë

Vrau me thikë në zemër të riun në Elbasan, 24-vjeçari: Isha i dehur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:09 - 08/11/21 |
Opi Nion

Gjykata e Elbasanit ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg” për 24-vjeçarin, Ardit Hida.

Hida akuzohet se vrau me thikë 26-vjeçarin Florenc Kovaçin dhe plagosi rëndë vëllain e këtij të fundit, Mikel Kovaçin.

Mësohet se para trupës gjykuese i riu ka rrëfyer krimin dhe ka thënë se ishte në gjendje të dehur në momentin që ka sulmuar dy vëllezërit. 24-vjeçari gjithashtu u shpreh se i kishte paralajmëruar të rinjtë që mos ta ngacmonin motrën e tij.

Sipas “News24”, Ardit Hida ka dëshmuar se dy vëllezërit Kovaçi e kishin kërcënuan, e pastaj kishte nxjerrë biçakun që mbante me vete për vetëmbrojtje dhe se nuk mbante mend se ç’kishte bërë.

Pasi kam pirë edhe një birrë tjetër në një lokal në një rrugicë aty afër ku ndodheshin dy vëllezërit Kovaçi dhe një tjetër shkova te ata dhe e paralajmërova atë që të mos e ngacmonte kurrë më motrën time minorene 14 vjeçe. Por ata reaguan duke më kërcënuar se do më bënin atë që nuk merret me mënd. Pas kësaj m’u errën sytë dhe nxora biçakun që kisha me vete që e kisha marrë për vetëmbrojtje dhe nuk mbaj mënd se çfarë kam bërë. Pasi u përlesha me 19-vjeçarin Mikel Kovaçin që donte ta kishte me zor time motër ndërhyri dhunshëm i vëllai që më qëlloi dhe e kam qëlluar për vetëmbrojtje. Më pas i gjakosur jam larguar nga aty dhe nuk e di sesi kam shpëtuar kokën. Më vonë më ka kapur policia dhe ende jam ne gjendje shoku”,-mësohet se ka thënë i riu.

Pas