Kronikë

Vrau me thikë gruan në Greqi, arrestohet shqiptariBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:06 - 01/08/22 |
Opi Nion

Një 51-vjeçar shqiptar ka varrë me thikë gruan e tij 41-vjeçe në Tsilivi të Zakynthos në Greqi.

Pas vrasjes autori është larguar nga banesa, por është arrestuar nga forcat e policisë pas disa orësh kërkime në zonën e Marathisë në Keri.

Vrasësi do të nxirret në prokurori mëngjesin e së martës. Ndërsa mediat greke raportojnë se shqiptari u ka thënë policëve që e kanë arrestuar se “e vrava se po më mashtronte”.

Një orë para vrasjes, 41-vjeçarja kishte paditur në polici burrin e saj, pasi e dhunonte.

Momente para se ta vriste, ajo e paditi për rrahjen mizore

Vrasësi shqiptar vrau gruan e tij në momentin që ishte në kërkim nga Policia, pasi viktima e paditi për rrahje, një orë para vrasjes së saj.

Më 18 qershor shqiptari u arrestua për dhunë në familje pasi rrahu gruan e tij, ai u dërgua në prokurori dhe u la i lirë me kushtin shtrëngues të mos afrimit të gruas dhe në shtëpi bashkëshortore në 100 metra. Por gruaja i erdhi keq, e pranoi sërish në shtëpi dhe më në fund e pagoi me jetë këtë vendim. Dje herët pasdite ka nisur sërish tortura për 40-vjeçaren fatkeqe, nënë e tre fëmijëve, dy prej të cilëve të mitur.

Burri, rreth orës 20:00, filloi ta rrihte pa mëshirë. Gruaja, pas dhunës e denoncoi në polici për herë të dytë.

Autoritetet ishin në kërkim të tij dhe në orën 22:30 kur viktima kthehet në katin e parë të banesës në zonën e Tsilivit, e gjen përballë. Sipas një dëshmitari okular, një fqinje, shqiptari e ka kapur nga flokët dhe e ka tërhequr zvarrë në ballkon duke thirrur “Do të të vras”.

Ai e rreh ashpër dhe kur gruaja lufton për të shpëtuar jetën, 49-vjeçari merr thikën e kuzhinës, fillon ta godasë me furi në qafë dhe gjoks dhe i “merr” jetën. Pas aktit të tij ai zhduket dhe pak para orës 10 të mëngjesit të sotëm arrestohet.

Pas