Aktualitet

Vrasjet e 21 janarit,Hoxha:“Benz-i”poshtë shtëpisë së Berishës dyshohej…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:44 - 31/05/21 |
Opi Nion

Gazetari Artan Hoxha ka folur lidhur me vrasjet e ndodhura në protestën e 11 janarit 2011.

Në “Abc News”, Hoxha tha se vrasjet u shënuan dy orë e gjysmë pasi kishte filluar protesta duke nënvizuar se garda i druhej faktit se në momentin kur të errësohej do qëllohej me armë nga turma.

Gazetari tha gjithashtu se, autoritetet kishin marrë informacion se përballë shtëpisë së Sali Berishës, në rrugën “Mustafa Matohiti” ishte parkuar një automjet tip “Benz” me targa gjermane për të bërë atentat. Po sipas Hoxhës, këto informacione nuk u vërtetuan.

“Këtu është komandanti i gardës. Ai me pistoletë i futur në rreth është komandanti i gardës., Tjetri është Agron Malaj. Këta e kishin me xham helmetën ushtarake. 5 efektivë kanë pasur atë ditë MP5. Oficeri drejtues e mban automatikun gjithmonë lart. MP5 kishin shumë pak atë ditë. Agim Nuku është shef shtabi. Vrasja e Faik Myrtajt është verifikuar që është bërë nga arma e Ndrea Prendit. Është hapur zjarr njëkohësisht. Qëllojnë shefat ndërsa vartësit nuk reagojnë. Opozita atë natë thoshte që janë vrarë me snajper por snajperat në Shqipëri nuk qëllojnë në turmë. Nga 13 të plagosurit kanë shpëtuar rastësisht. Njëri e ka pasur plumbin në brinjë, tjetri në shpatull. Zjarri u hap në të njëjtën kohë dhe në formë rrethore. Ka nisur nga kryesia e kuvendit. Armët janë të gjetura. Jo të të 5 MP5 kanë qëlluar. Armët që kanë shkaktuar vdekjen janë 2. Ai që qëllon me MP5 e ndërron karikatorin. Ai e hedh të parin dhe ka një kënd gati 90 gradë. Kjo gjë nuk e justifikon. Vrasjet kanë ndodhur 2 orë e gjysmë pasi ka filluar protesta. Vrasjet kanë ndodhur kur garda nuk kishte më trupa rezervë për të mbajtur situatën nën kontroll. Garda thotë se kishin informacione se po të binte nata protestuesit do qëllonin me armë zjarri. U qëllua në turmë që turma të mos afrohej më aty. Derisa kanë ndodhur vrasjet janë përdorur për 40 minuta fishekë ushtarakë. Vetëm ai fragmenti 5-10 sekonda kemi një perde zjarri, katër të vrarë dhe 13 të plagosur. Ekspertiza ka bërë gafën më të madhe duke dashur t’i mbrojë dhe u ka bërë gropën. Berisha dhe Ndrea Prendi dolën në një intervistë në të njëjtën kohë. Dhanë alibi për ngjarjen. Në asnjë moment nuk ka dalë që është qëlluar dritarja e kryeministrit. Predhat nuk janë mbi muret e kryeministrisë. Ata kishin informacion që një Benz me targa gjermane ishte parkuar para shtëpisë së Berishës për të bërë atentat. Por kjo nuk u provua. Berishën e implikon ajo që bëri pas ngjarjes. Çështja e 21 Janarit nuk është mbyllur asnjëherë sepse kemi dy të vrarë pa autorë. Nuk ka nevojë fare për prova të reja. Disa OPGJ kanë marrë dosjet. Thuhet që ka mungesë të një hetimi efektiv për zbardhjen e ngjarjes dhe mohimin e aksesit familjar dhe e dyta “jemi informuar që ka mungesë të hetimit. Ky hetim nuk ka mbaruar”, u shpreh Hoxha./ Opinion.al

Pas