Aktualitet

Vrasja e Azem Hajdarit, Apeli lë në fuqi dënimin me 21 vjet burg për Izet HaxhinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:42 - 31/10/22 |
Opi Nion

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin me 21-vite burg për Izet Haxhinë, i dënuar për vrasjen e ish-deputetit të Partisë Demokratike, Azem Hajdarit, më 12 shtator të vitit 1998.

Ky vendim u dha nga Gjykata e Shkallës së Parë në shkurt të këtij vit. Haxhiaj akuzohet për veprën penale “vrasje me paramendim”, e kryer në bashkëpunim.

Izeta Haxhia u dënua me 25 vite heqje lirie në vitin 2002 për vrasjen e Hajdarit. Në vitin 2006, Haxhia u arrestua nga policia turke, ku dhe kërkoi azil politik por që nuk iu miratua asnjëherë.

Ai përfitoi një leje qëndrimi me kushtin që të mos dilte nga Turqia, ndërsa në 2018, gjykata turke pranoi kërkesën për ekstradim drejt Shqipërisë./Opinion.al

Pas