Aktualitet

Vrasësit e Caroline në Greqi janë shqiptarë? Çfarë dëgjoi bashkëshorti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:56 - 06/06/21 |
Opi Nion

Të tjera detaje janë zbardhur lidhur me vrasjen e 20-vjeçares Caroline në Glyka Nera në Greqi gjatë një grabitje nga persona ende të paidentifikuar më 11 maj.

Mediat greke shprehen se autorët e vrasjes mund të jenë shqiptarë, pasi bashkëshorti i viktimës ka deklaruar se ka dëgjuar autorët flisnin në gjuhë të huaj. Pas verifikimeve të bëra nga autoritete lidhur me fjalët që kishte dëgjuar Babis Anagnostopoulos, rezulton se vrasësit kanë folur në gjuhën shqipe.

Piloti iu nënshtrua një ekzaminimi akustik për disa gjuhë të ndryshme dhe ai kishte arritur të kuptonte shqipen dhe gjeorgjiane.

Në vëmendje të autoriteteve greke është dhe gruaja që u paraqit si psikologia e 20 vjeçares Eleni Mylonopoulou, e cila kishte fituar besimin e Caroline dhe kishte zbuluar shumë detaje të jetës së 20-vjeçares.

Policia tha se kjo zonjë është një “objekt hetimi” dhe është një “person që është me interes për autoritetet dhe duhet të hetohet”.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur disa javë më parë në Greqi, ku tre persona, të cilët shkuan për të grabitur një shtëpi në Greqi, përfunduan duke vrarë 20-vjeçaren britanike, qenin e familjes dhe duke torturuar bashkëshortin e të resë.

20-vjeçarja u gjet e vrarë, në papafingo të shtëpisë, pranë krevatit të fëmijës së saj 11 muajsh, ndërsa burri i saj 32 vjeç ishte i lidhur në një karrige në dhomën e gjumit. Ishte ai që njoftoi Policinë, por bashkëshortja kishte ndërruar jetë prej kohësh.

Pas