Bota

Votuesit në Oregon votojnë pro dekriminalizimit të drogave të forta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:47 - 04/11/20 |
Al Do

Oregoni është bërë shteti i parë amerikan që dekriminalizon posedimin e drogave të forta, përfshirë kokainën dhe heroinën.

Njerëzit e kapur me sasi të vogla të drogërave për përdorim personal tani do të duhet të paguajnë një gjobë prej 100 dollarësh ose të bëjnë një kontroll shëndetësor në një qendër të rikuperimit të varësisë.

Masat e reja – të cilat përfshijnë legalizimin e përdorimit terapeutik të kërpudhave halucinogjene – u miratuan nga një votim publik si pjesë e një shtytjeje në të gjithë vendin për të zbutur ligjet e drogës.

Pavarësisht nga ndryshimi në politikë, ata që prodhojnë ose shpërndajnë droga të forta do të përballen me dënime penale. Posedimi i sasive më të mëdha mund të rezultojë gjithashtu në akuza për kundërvajtje, duke u ngritur në akuza penale nëse sasia konsiderohet mjaft e madhe për të qenë komerciale.

Nga ana tjetër, votuesit në Arizona, Nju Xhersi, Montana dhe Dakotën e Jugut vendosën për të legalizuar marjuanën./ Opinion.al

Pas