Bota

Von der Leyen për anëtarësimin e Ukrainës në BE: Ju i përkisni familjes evropiane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 03/03/22 |
Opi Nion

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von Der Leyen përsëriti sërish mbështetjen e Bashkimit Evropian për anëtarësimin e Ukrainës në BE, duke thënë se “nuk ka dyshim se këta njerëz të guximshëm që mbrojnë vlerat tona me jetën e tyre i përkasin familjes evropiane”.

Von Der Leyen tha se blloku mund t’u sigurojë refugjatëve ukrainas mbrojtje, qëndrim, qasje në punë dhe strehim, duke shtuar se “nuk është vetëm një akt dhembshurie në kohë lufte, por është edhe detyra jonë si evropianë”.

Të paktën një milion refugjatë janë larguar nga Ukraina gjatë javës që nga fillimi i pushtimit dhe “kapërcejnë kufijtë tanë”, tha ajo.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin rumun Klaus Iohannis, Von Der Leyen njoftoi krijimin e një “qendre të mbrojtjes civile për Ukrainën” me bazë në Rumani për të ndihmuar me nevojat humanitare.

Ajo gjithashtu iu drejtua radhëve të gjata të njerëzve në kufirin polak duke thënë se ata “kanë nxjerrë udhëzime për menaxhimin e kufirit. Kjo është për të thjeshtuar formalitetet në kufi dhe për t’u mundësuar njerëzve që të strehohen sa më shpejt.”

Von der Leyen tha se “ne po ofrojmë mbështetje humanitare për t’u përballur me pasojat e kësaj lufte dhe do të shpërndajmë të paktën 500 milionë euro nga buxheti i BE-së në ndihmë të Ukrainës.

Për sanksionet ajo deklaroi se BE po përgatitet duke punuar për të diversifikuar furnizimet e saj me energji. Von der Leyen njoftoi gjithashtu planet për të lidhur Ukrainën me rrjetin evropian të energjisë elektrike. “Ne jemi në këtë së bashku dhe do ta shoqërojmë Ukrainën në këtë proces me vendosmëri, unitet dhe solidaritet.”

“Ne do të kujtojmë gjithmonë vendosmërinë dhe guximin e popullit të Ukrainës. Ata janë një frymëzim për të gjithë ne, “tha ajo përpara se të shtonte “Fokusi ynë është t’i japim fund kësaj lufte”./Opinion.al

 

 

Pas