Bota

Von der Leyen: BE merr 50 milion doza Pfizer deri në fund të qershorit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:52 - 14/04/21 |
Opi Nion

Komisioni Europian arriti një marrëveshje me Pfizer për të përshpejtuar marrjen e vaksinave. Vendet e Bashkimit Europian do të marrin 50 milion doza shtesë të vaksinave kundër COVID-19 të prodhuara nga Pfizer dhe BioNTech në tremujorin e dytët të këtij viti duke filluar nga Prilli, raporton Ansa.it. Dozat e vaksinave do të shpërndahen në 27 vendet e BE në bazë të popullsisë.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, përmes një statusi në Twitter shkruan se BE ka arritur të sigurojë 100 milionë vaksina duke e cilësuar këtë fakt si një momet historik, për të cilin mund të krenohemi.

“Sot kemi arritur 100 milionë vaksina në BE. Një moment historik për të cilin mund të krenohemi! Ne gjithashtu po përshpejtojmë shpërndarjen e vaksinave.

Ne nuk kursejmë asnjë përpjekje për të siguruar që evropianët të mund të vaksinohen sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Ursula von der Leyen./Opinion.al

Pas