Kryesore

Vokshi:75 anëtarë të Këshillit Kombëtar,nga Forumi i Gruas dhe Forumi i të Rinjve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:14 - 01/05/22 |
Opi Nion

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, Komisioni i Rithemelimit ka përfunduar procesin e numërimit për 150 anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar.

Pas përfundimit të numërimit, Albana Vokshi lexoi emrat e anëtarëve të rinjtë të Këshillit Kombëtar.

Vokshi, anëtare e Komisionit të Rithemelimit, në një konferencë për mediat tha se 75 anëtare të Këshillit Kombëtar, janë pjesë e Forumit të Gruas dhe Forumit Rinor të PD.

‘Ishte një ditë historike për PD. Një tjetër dëshmi që në PD është kthyer vota e lirë. Çdo vendim e merr anëtarësia, të gjithë delegatët ishin zgjedhur me votën e anëtarësisë. U votuan në transparencë të plotë dhe po ashtu votat u numëruan në transparencë të plotë live deri sa ka përfunduar numërimi në orët e para të mëngjesit. 30% e Këshillit Kombëtar duhet të përbëhet nga zonjat dhe minimumi 15% nën moshën 30 vjeç. Pas një analize të listës fitues rezulton se janë 50% të Këshillit të ri Kombëtar të ardhur nga organizata partnere të PD, nga Forumi rinor dhe LDSH. 75 anëtarë të Këshillit Kombëtar vjen nga FRD dhe LDSH, hera parë në historinë e një partie politike. PD sot jo vetëm është më e fortë.’- tha Vokshi.

Pas