Aktualitet

Vlorë/ Rrezikonin jetën e pushuesve në det, gjobiten 25 drejtues mjetesh lundrueseBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:24 - 29/07/22 |
Opi Nion

25 drejtues mjetesh lundruese në Vlorë janë gjobitur pasi kanë kryer manovra të rrezikshme në det duke rrezikuar jetën e pushuesve.

Përgjatë muajit korrik, Policia Kufitare e Vlorës bën me dije se këta drejtues mjetesh janë gjobitur me 10.000 lekë të rinj secili, ndërsa tre mjete lundruese “Jet ski’ janë bllokuar.

Ndërkaq, policia bën me dije se dy persona të tjerë, janë gjobitur me 10.000 lekë të rinj secili dhe iu janë bllokuar mjetet, pasi ëshë marrë njoftimi se kryenin manovra të rrezikshme me mjete lundruese.

Policia Kufitare do të vijojë kontrollet me qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë për pushuesit, gjatë sezonit turistik.

“Policia Kufitare vijon kontrollet e përditshme, përgjatë vijës bregdetare të qarkut Vlorë.

Kontrollet kanë si qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë për pushuesit.

Gjatë muajit korrik, si rezultat i kontrolleve, janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë të rinj secili, 25 drejtues të mjeteve lundruese, kryesisht “Jet ski”, nga të cilat 3 janë bllokuar.

Bllokohen edhe 2 mjete të tjera lundruese “Jet ski” dhe ndëshkohen me masë administrative pronarët e tyre, të cilët kryen manovra të rrezikshme, duke rezikuar jetën e pushuesve, në plazhin e Ksamilit.

Shërbimet e Policisë Kufitare Sarandë, në vijim të kontrolleve për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, me qëllim krijimin e një ambienti të sigurtë për pushuesit, kanë marrë njoftim për dy shtetas që kryenin manovra të rrezikshme me mjete lundruese, në det, duke rrezikuar pushuesit.

Pas lokalizimit të dy mjeteve lundruese, në bazë të ligjit nr.127, datë 15.10.2020, neni 14/b, u ndëshkuan me masë administrative 10.000 lekë të rinj secili, pronarët e mjeteve lundruese, shtetasi E. H., banues në Sarandë dhe shtetasi K. K., banues në Tiranë. Gjithashtu u bë bllokimi i të dy mjeteve lundruese “Jet ski” me të cilët këta shtetas kryen manovra të rrezikshme, në plazhin e Ksamilit.

Policia Kufitare do të vijojë kontrollet me qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë për pushuesit, gjatë sezonit turistik, dhe fton qytetarët që të denoncojnë çdo rast paligjshmërie, në aplikacionin Komisariati Dixhital ose të telefonojnë në numrin pa pagesë 112, duke iu garantuar anonimatin, reagim të shpejtë dhe profesional. #Përnjësezonturistiktësigurt 🤝”, njofton policia.

 

Pas