Aktualitet

VIDEO/ISIS ndërton qytet të nëndheshëm në Irak


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 26/11/15 |
b.f

Një rrjet i tërë tunelesh janë ndërtuar nga luftëtarët e ISIS-­it në Irak. Janë rreth 40 tunele që u zbuluan në Sinjar pasi qyteti u clirua. Daily Mail që ka publukuar videon shkruan se aty nuk mungon asgjë:  krevate, energjia elektrike, materiale për të përgatitur bomba, ilaçe dhe si kopje të Kuranit.
Tunelet në fjalë janë zbuluar nga forcat kurde. Shamo Eado, komandant i luftëtarëve kurdë pohoi se: “Ne gjetëm rreth 30­40 tunele në Sinjar. Ishte tamam si një rrjet brenda qytetit.”. Sipas tij këto ‘skuta’ ishin ndërtuar për t’u fshehur nga sulmet ajrore si dhe për të ruajtur armë dhe eksploziv, ndërsa ky ishte arsenali i tyre ushtarak.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas