Aktualitet

Ndahet nga jeta studiuesi Jorgo Bulo, ishte në aktivitet në Përmet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:35 - 26/11/15 |
b.f

TIRANE- Eshtë ndarë nga jeta sot, akademiku Jorgo Bulo. Lajmi u bë i ditur gjatë seancës plenare, kur drejtuesja e seancës Valentina Leskaj u kërkoi deputetëve të mbajnë një minutë heshtje. “Bulo ishte në një aktivitet në Përmet kur humbi jetën”, tha Leskaj.

 

Kush ishte Jorgo Bulo?

Akademiku Jorgo Bulo ka lindur në 1939 në Sheper të Gjirokastrës. Ai është një filologog i njohur. Fusha kryesore e kërkimeve të tij ishte letërsia e Rilindjes Kombëtare, por dhe çështje të tipologjisë së zhanreve letrare, veçanërisht të romanit dhe poezisë.

Çmime Kombëtare

 1. Çmimi “PENDA E ARGJENDTË”
 2. Çmimi “FAIK KONICA”

Disa prej botimeve të prof. Bulos

 1. Shpirti i fjalës , Tiranë 2014
 2. Fjalori Enciklopedik Shqiptar
 3. Historia e Popullit Shqiptar
 4. Tipologjia e lirikës së Naim Frashërit
 5. Kosova në vështrim enciklopedik
 6. Magjia dhe magjistarët e fjalës
 7. Historia e letërsisë shqiptare
 8. Tradita dhe risi letrare

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

  Pas