-U tha në Opinion

Video/Zhvarrosja e Skënderbeut, përse turqit i morën eshtrat si hajmali


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:08 - 16/12/20 |
el ida

Udhëtimi i emisionit “Opinion” në qytetin e Lezhës, ka nisur nga Varri i Skënderbeut, një nga objektet më të rëndësishme në qytet.

Historiani Paulin Zefi, gjatë intervistës me gazetarin Blendi Fevziu ka folur edhe mbi legjendën që shoqëron historinë e zhvarrosjes së Skënderbeut nga Katedralja e Shën Kollit, përmendur gjithashtu nga Marin Barleti.

“Më 5 shtator 1478 Lezha u pushtua nga Sulltan Mehmeti II. I pari dhe më i besueshmi që shkruan është kronisti i sulltanit, Tursun beu. Në momentin që qyteti u mor, forcat osmane depërtuan në qytet.

Morën qytetin dhe u dyndën tek Katredralja e Shën Nikollit. Ne e kemi mësuar që varri u përdhos. Por varri nuk u përdhos, u përfanua. Eshtrat e tij u morën si hajmali. Në vitin 1937 është i pari Ahmet Zogu që kreu gërmimet aty, por nuk u gjet asgjë. Është e sigurt që u varros, aty, por sa i përket varrit fizik është në disuktim”, tha Zefi./Opinion.al

 

Pas