-U tha në Opinion

Video/Udhëtimi në veri të vendit dhe legjenda e Lekë Dukagjinit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:35 - 03/06/20 |
Opi Nion

Emisioni “Opinion” ka sjellë këtë të mërkurë imazhet e mrekullueshme të veriut të Shqipërisë, në një udhëtim nga Lumi i Shalës, në Valbonë dhe Theth. Gjatë këtij udhëtimi, grupi i xhirimit është ndalur edhe në fshatin e Lekë Dukagjinit, ku mendohet se është dhe vendi ku ai vdiq. Ndoc Kulaj, banor i zonës ka rrëfyer se madje gojëdhëna thotë që aty ai shkroi edhe Kanunin e njohur.

 

“Sipas gojëdhënave mendohet se Lekë Dukagjini ka kaluar këtu vitet e fundit të jetës, i rrethuar nga malësorët. Mendohet se këtu ka shkruar edhe Kanunin”, tregon Kulaj. Ndërsa zona është kthyer në një atraksion tepër të rëndësishëm për turistët e huaj, ai rrëfen se ata tërhiqen veçanërisht nga historia.

“Më shumë se çdo gjë tjetër të huajt i tërheq historia, ndërsa shqiptarët i tërheq më shumë natyra. Të huajt duan të shëtisin, shkojnë deri në Theth në këmbë, ndërsa shqiptarët grumbullohen në një vend”, tregoi ai për gazetarin Drini Zeqo./Opinion.al

 

Pas