Aktualitet

Video/Thatësirat ulin nivelin e ujit në pikë kritike, liqeni i Fierzës drejt tharjesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:29 - 26/08/22 |
Opi Nion

Liqeni i Fierzës, i cili është rregullatori hidrik i tre hidrocentraleve në kaskadën e Drinit, duket se ka arritur në pikë kritike.

Pamjet e mëposhtëme, që vijnë nga zona tregojnë se liqeni është drejt tharjes. Ndërkohë që rrënojat e para të Kukësit të vjetër, kanë nisur të dalin pas rënies drastike të nivelit të prurjeve.

Thatësira që ka përfshirë gjithë Europën dhe mungesa e rreshjeve kanë ndikuar edhe në vendin tonë duke bërë që rezervat ujore në Hidrocentralin e Fierzës, të bien në mivele kritike, sikurse duket në video.

Kjo situatë vjen në një moment kur vendi është ndikuar nga kriza energjitke ndërsa nuk dihet ende nëse do të ketë efekte me ndërprerje të energjisë te konsumatorët./Opinion.al

 

Pas