Aktualitet

Video/ Ishin nisur në Britani, Policia franceze shpon gomonen e shqiptarëveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:59 - 26/08/22 |
Opi Nion

Policia franceze ka filmuar momentin teksa ka shpuar gomonen dhe ka përdorur spraj kundër një grupi emigrantësh që po tentonin të kalonin Kanalin Anglez  për të shkuar në Britaninë e Madhe.

Grupi, i cili përfshinte emigrantë shqiptarë dhe kurdë irakianë, po përpiqeshin të nisnin varkën nga një plazh afër Dunkirkut, sipas Channel 4 Neës. Ata u pikasën nga policia. 4 policë të kufirit në Francë i kanë bllokuar rrugën atyre që mbanin gomonen. Njëri prej policëve shpoi gomonen me thikë

Pamjet janë regjistruar rreth orës 08:30 të së enjtes dhe treguan grupin e madh të burrave që vraponin me shpejtësi nëpër rërë drejt oqeanit, ndërsa mbanin gomonen e zezë.

Shumica e emigrantëve shihen të veshur me veterinerë të kuqe ose portokalli.

“Janë 40 ose 50 njerëz,” thotë në klip reporteri i Channel 4, Paraic O’Brien, duke raportuar nga vendngjarja.

Numri i emigrantëve që e kanë kaluar këtë kanal ka arritur shifra rekord për këtë vit, në 23 mijë. Vetëm në gusht, aty kanë kaluar 6887 emigrantë. Ndërkohë Britania e Madhe ka njoftuar planin për të përshpejtuar dëbimin e azilkërkuesve shqiptarë.

Sipas një raporti sekret të Inteligjencës Ushtarake, në Angli,40% e emigrantëve në kanalin e “La Mansh-it”, që ndan Britaninë e Madhe nga kontinenti europian, janë nga Shqipëria.

Pas