-Jetë dhe Stil

Video/Të zhveshur për në botën tjetër, Blendi Fevziu tregon ritualin e rrallë në NepalBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:21 - 30/10/22 |
Opi Nion

Gazetari Blendi Fevziu gjatë udhëtimit të tij në Nepal është ndalur në lumin Bagmati, lumi më i shenjtë i Nepalit dhe që lidh Nepalin me Indinë.

Gazetari është bërë dëshmitar i përgtitjes së një funerali Hindu, sipas riteve zakonore të tyre.

“Të vdekurit që nga momenti që ndërrojnë jetë zhvishen nga çdo gjë materiale, përfshirë edhe rrobat e trupit dhe bizhutë. Dhe vetëm në këtë mëyrë ata nisen për në botën tjetër”, tregon ndër të tjera Fevziu./Opinion.al

 

Pas