-U tha në Opinion

Video/Surrogacia, historia e nënës që ka vendosur të lindë beben e vajzës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:59 - 15/09/20 |
Opi Nion

Një histori e rrallë është trajtuar sot në emisionin “Opinion”. Një nënë 51-vjeçare ka vendosur të rrisë brenda trupit dhe të lindë foshnjën e vajzës së saj.

Ky vendim është marr nga gruaja nga Tirana, për t’i dhënë mundësinë vajzës së saj 28-vjeçare për të patur një fëmijë, kjo sepse e bija në moshën 17-vjeçare për shkak të një problemi me mitrën, mësoi se nuk mund të bëhej me fëmijë.

Pasi i janë drejtuar një mjeku, nëna  ka marr vendimin, që fëmijën e vajzës dhe bashkëshortit të saj ta mbajë në trupin e saj, dhe kur foshnja të lindë, do ta kthejë tek e bija.

Ky proces, i njohur si surrogaci praktikohet në disa vende të botës, ndërsa në Shqipëri nuk ka ende një bazë ligjore që e rregullon këtë proces./Opinion.al

Pas