Bota

Video/ Spërkatën statujën e Lord Balfour me ketchup, arrestohen dy aktiviste në BritaniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 13/11/22 |
Opi Nion

Dy gra aktiviste të rrjetit aktivist “Palestine Action” me bazë në Mbretërinë e Bashkuar janë arrestuar nga policia pasi kanë hyrë në parlamentin britanik për të prishur statujën përkujtimore të ish-kryeministrit Arthur Balfour.

Aktivistet hodhën ketchup mbi statujën e Balfour, i cili ishte nënshkruesi i Deklaratës së Balfour të vitit 1917 si sekretar i jashtëm asokohe.

Deklarata e Balfour është një dokument që daton që nga viti 1917 që premtonte mbështetje për formimin e një “shtëpie kombëtare për popullin hebre” në Palestinë.

Aktivistët thuhet se përdorën leje turistike për të hyrë në hollin e anëtarëve të Dhomës së Komunave.

Ndërsa spërkatnin me ketchup, të cilin ata e përshkruan si gjak të rremë, një nga aktivistët tha: Palestinezët kanë vuajtur për 105 vjet për shkak të këtij njeriu.

Më pas, aktivistët u ngjitën pas statujës, shpalosën një mini flamur palestinez dhe bërtitën “Palestine e lirë”.

Ata u arrestuan për dëmtim kriminal dhe u dërguan në një stacion policie në Londër.

 

 

 

 

Pas