Aktualitet

Video/Shpejtësi e lartë në By passin e Fierit, gjoba dhe pezullim patentash


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:35 - 15/05/22 |
Opi Nion

172km/h. Ka qenë kjo shpejtësia maksimale e regjistruar gjatë orëve të fundit në By pass-in e Fierit, i përdorur nga një numër i madh qytetarësh që kanë shfrytëzuar jugun e vendit për fundjavë.

Policia e Shtetit njofton se ka monitoruar këtë aks, gjatë orëve të mbrëmjes dhe orëve të para të mëngjesit të sotëm,  ku janë konstatuar mjete të cilët lëviznin me shpejtësi që varion nga 146 km/h deri në 172 km/h.

“Makina inteligjente e Njësisë Operacionale të Policisë Rrugore dhe radarët e tjerë që ka në dispozicion Policia Rrugore kanë skanuar 93 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejuara, të cilëve iu është pezulluar leja e drejtimit nga 3 deri në 9 muaj, janë ndëshkuar me masë administrative nga 10.000 deri në 30.000 lekë të rinj, si dhe u janë zbritur nga 9 deri në 12 pikë nga leja e drejtimit.

Masat administrative u vendosën jo vetëm ndaj këtyre drejtuesve të mjeteve, por edhe ndaj 123 drejtuesve të tjerë mjetesh që  makina inteligjente skanoi gjatë punës së saj, për shpejtësi mbi normat e lejuara, por pa sanksionin plotësues të pezullimit te lejes së drejtimit”, thuhet në njoftimin e Policisë, që shton se të gjitha akset rrugore të vendit do të monitorohen me makinën inteligjente dhe me flotën e pajisjeve të reja të Policisë Rrugore./Opinion.al

 

Pas