Rajoni

VIDEO/ Protesta të dhunshme në Athinë, turma dhunon egërsisht policin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:59 - 10/03/21 |
Opi Nion

Pamje të rënda vijnë nga kryeqyteti i Greqisë, Athina. Qendra e rrethit Nea Smyrni u shndërrua në një zonë lufte për disa orë të martën ndërsa grupet e protestuesve filluan sulmet ndaj policisë me bomba molotov dhe gurë.

Mediat greke shkruajnë se gjithashtu u sulmua brutalisht një polic, i cili mbeti i plagosur rëndë. Disa nga kolegët e tij formuan një rreth tij për ta mbrojtur derisa arriti një ambulancë për ta transferuar në spital.

Po ashtu mediat greke raportojnë se në tubim morën pjesë 5,000 njerëz për të protestuar kundër dhunës së policisë, në vazhdën e pamjeve virale që u shfaqën të dielën, të cilat tregonin që oficerët sulmonin një burrë në Nea Smyrni.

Disa makina të parkuara u dëmtuan në përleshjet e së martës ndërsa policia gjeti gjithashtu një çantë shpine me bomba benzine dhe fishekzjarre në rrethin fqinj të Neos Kosmos.

Më herët të martën, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis akuzoi opozitën SYRIZA për cënimin e masave për të kufizuar përhapjen e koronavirusit duke bërë thirrje për protesta, midis tensioneve të rritura që nga incidenti i së dielës.

“Thirrja zyrtare e SYRIZA për pjesëmarrje në tubimet e protestave të qytetarëve në mes të pandemisë është një akt i papërgjegjshmërisë së madhe,” tha Mitsotakis.

Mitsotakis tha se thirrja “është një ofendim për punonjësit tanë të kujdesit shëndetësor që po luftojnë ditë e natë”./Opinion.al

 

 

Pas