Bota

Video/Prindër që tentojnë të shpëtojnë fëmijët, pamje të reja nga masakra në SHBABëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:02 - 05/07/22 |
Opi Nion

Pamje të reja kanë dalë nga ngjarja tragjike e një dite më parë në SHBA, ku një 22-vjeçar qëlloi me automatik drejt njerëzve gjatë paradës së organizuar me rastin e 4 korrikut në Illinois, ku humbën jetën gjashtë persona dhe dhjetëra tjerë u plagosën.

Në videot e realizuara nga dëshmitarë në vendngjarje, të publikuara nga Daily Mail shfaqen skena kaosi në Highland Park, ku vetëm 15 minuta pas fillimit të paradës u dëgjuan të shtënat nga lartësia e një ndërtese.

Në pamje shfaqen njerëz të tmerruar që vrapojnë për të kapur fëmijët e tyre për t’i shpëtuar nga sulmi.

Ajo çka mbeti në vendngjarje ishin karrige, batanije të cilat janë lënë nga njerëzit, të cilët u larguan me shpejtësi për të shpëtuar nga plumbat.

I riu i armatosur hapi zjarr në paradën, pranë qytetit të Çikagos, rreth orës 10:15 me orën lokale (15:15 GMT). Sipas mediave ndërkombëtare thuhet se ai qëlloi nga çatia e një biznesi lokal. Policia tha se i riu përdori një shkallë në një rrugicë për t’u ngjitur në çati.

Shumë kalimtarë u shprehën se fillimisht ngatërruan zhurmën e të shtënave me fishekzjarrët e Ditës së Pavarësisë.

“Të gjithë menduan se ishte fishekzjarre,” shpjegoi Zoe. “Babai im mendoi se ishte pjesë e shfaqjes, dhe unë them: “Babi, jo… diçka nuk shkon”. Unë e kapa atë. Më pas kishte vetëm paniku, dhe njerëzit që thjesht binin dhe binin”.

Pas