Sociale

Video/ Përpara ashpërsimit të ligjit, brenda domates gjejnë luleshtrydhe!


               Publikuar në : 13:20 - 27/05/19 |
xhu lia

Problemet me cilësinë e ushqimeve kanë qenë të përhapura kohët e fundit në vendin tonë. Në rrjete sociale dhe media shpesh janë publikuar ushqime që kanë kaluar afatin e skandencës dhe sërish janë tregtuar, apo perime të ndryshme, të cilat janë larg cilësisë së duhur dhe që mund të dëmtojnë shëndetin. Një rast i ngjashëm është duke u bërë virale edhe ditën e sotme.

Në një video të publikuar shohim një kokërr domate, në dukje  pa probleme. Mirëpo në momentin kur e hapin këtë domate shihet brenda saj një luleshtrydhe. Kjo video ka habitur dhe trembur për cilësinë e ushqimeve që konsumojmë shumë nga qytetarët.

Qeveria parashikon ndryshimin e Kodit Penal për të sanksionuar dënimin me burg për ata prodhues ushqimesh që abuzojnë me hormonet e rrezikshme apo kimikatet e ndaluara. Kryeministri tha se ndëshkimin më shembullor, të heqjes së lirisë së aktivitetit, dhe individuale. Dënimet parashikohen nga tre deri ne 10 vite burgim./Opinion.al/

Pas