Sport

VIDEO/ Përdoret për herë të parë kartoni i bardhë në futbollBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:43 - 23/01/23 |
Opi Nion

Arbitrja Catarina Campos ka nxjerrë për herë të parë një karton të bardhë në futboll. Momenti historik në këtë sport ka ndodhur në ndeshjen e femrave mes Sporting Lisbonës dhe Benfica-s.

Kartoni i bardhë është nxjerr për të mbështetur “fair play”-n. Arbitrja nxori kartonin pasi stafet mjekësore të të dyja ekipeve i erdhën në ndihmë një personi, i cili ishte i ulur në stol dhe pati probleme shëndetësore.

Kartoni i bardhë është pjesë e një sërë nismash të reja në Portugali, të cilat synojnë lojën e ndershme dhe rritjen e kohës efektive të lojës.

Në përfundim, Benfica e fitoi ndeshjen me rezultatin e thellë 5-0 përpara 15,032 tifozëve, rekord për një ndeshje femrash në Portugali.

 

Pas