Life Style

Video/ ‘Njeriu luan’ transformohet pas operacioneve që i ndryshuan jetën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:05 - 15/10/18 |
el ida

Një burrë i cili ka lindur me një çrregullim të rrallë mjekësor, kishte një fytyrë që duket si ajo e një luani. Atij i është dhënë mundësia për një  jetë të re pasi kirurgët plastikë rindërtuan nofullën e tij.

 

Sureshi nga Tamil Nadu në Indi me kalimin e viteve zhvilloi sindromën e fytyrës së luanit. Kjo nisi kur ai ishte 18 vjeç. Fytyra e tij u fry në një madhësi të tmerrshme, dhe për vite me radhë, mjekët nuk ishin në gjendje ta ndihmonin atë.

Ky çrregullim karakterizohet nga kockat e fytyrës që rriten, duke i dhënë pacientit një fytyrë të ngjashme me luanin.

Sipas raporteve, ajo mund të trajtohet vetëm duke i ekspozuar kockat e mëdha dhe duke iu shmangur atyre, një proces i dhimbshëm.

Për vite me rradhë ai vuajti nga kjo gjendje sepse doktorët nuk mund ta merrnin rastin përsipër. Por më në fund duket se për Sureshin kishte shpëtim.

Dr. Sunil Richardson ishte i vetmi që mori përsipër rastin dhe tani Sureshi thuajse nuk njihet. Operacionet e tij u kryen falas nga doktori dhe ai pagoi vetëm për barnat e tij.

Pas