-Jetë dhe Stil

Video/ Nëna braktis në rrugë foshnjën 2 ditëshe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:27 - 27/10/16 |
root

Ky është momenti kur policia gjeti një foshnje vetëm 2-ditëshe të braktisur në rrugë e cila kishte akoma kordonin umbilikal.

E sapolindura u gjet rastësisht ndërkohë që policia e Omanit po patrullonte rrugët në provincën e Ameratit në Muskat kur dëgjuan vogëlushen që po qante.
Oficerët e mbuluan me batanije dhe u përpoqën ta mbanin ngrohtë foshnjën e braktisur.

Besohet se braktisja ka ndodhur për shkak se foshnja është lindur jashtë martese gjë që është ilegale në Oman.
Për t’i shpëtuar ndëshkimit, foshnjat braktisen në mënyrë që nëna të mos vuajë dënimin.

Doktorët thanë se fëmija është në gjendje të qëndrueshme dhe se ishte me fat që policët e kishin gjetur shpejt.
Ajo u dërgua në spitalin e Muscat Khoulahit për trajtim të mëtejshëm, ndërkohë që policia ka filluar kërkimet për mamanë e saj.

Kur në Oman gjenden fëmijë të braktisur atyre u jepet u vihet emri, u jepen certifikata e lindjes dhe dokumente të nënshtetësisë, e më pas janë në adoptim nga familjet e tjera. /tvklan.al

Pas