Bota

Video/Momenti i rrëzimit të helikopterit rus nga ukrainasit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:33 - 05/03/22 |
Opi Nion

Zyrtarët ukrainas thanë se një  helikopter rus u rrëzua nga luftuesit ukrainas në zonën e Oblastit të Kievit.

Dita e sotme nuk arriti të shënonte armëpushimin e deklaruar në marrëveshje dhe hapjen e një korridori sigurie për civilët, ndërsa të dyja palët akuzuan njëra tjetrën për mosrealizimin e armëpushimit. Nënkryetari i bashkisë së Mariupolit, Sergei Orlov, tha për BBC se armëpushimi që ishte rënë dakord për evakuimin e civilëve nga ky qytet, nuk zgjati më shumë se 30 minuta.

Një pushim prej pesë orësh i mbikëqyrur nga Kryqi i Kuq ishte parashikuar të mbahej sot për të lejuar civilët të largoheshin nga Mariupol dhe Volnovakha, një qytet më i vogël në veri të Ukrainës.

Megjithatë, Orlov tha se qyteti i tij kishte qenë nën bormbardim të vazhdueshëm, pak kohë pas fillimit të armëpushimit dhe se shkollat, kopshtet dhe autobusët që synoheshin të përdoreshin për evakuimin e civilëve ishin sulmuar./Opinion.al

View this post on Instagram

 

A post shared by CBS News (@cbsnews)

Pas