Aktualitet

Video/Luljeta Bozo për komunizmin:Kishte më shumë anë pozitive se negative


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:38 - 14/03/21 |
Opi Nion

Pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, inxhinierja Luljeta Bozo është rikthyer në vëmendje të mediave pasi pranoi të ishte një nga kandidatet për deputete të Partisë Socialiste për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

E ftuar në një emision televiziv, Bozo ka bërë një deklaratë që ka ngjallur zemërim tek qytetarët.

Gjatë diskutimeve në emision, inxhinierja shprehet e bindur se periudha e kur Shqipëria udhëhiqej nga diktatori Enver Hozha  kishte më shumë të mira sesa efekte negative për vendin.

Pjesa nga intervista:

Pyetje: Më bëri përshtypje pjesa që lidhet me Partinë e Punës, Partinë Komuniste. Tani që jeni në PS, ka trashëguar ndonjë gjë të Partisë së Punës, PS-ja? Shikoni ndonjë element, qoftë në imazh, qoftë në emra…

Luljeta Bozo: Nuk jam brenda PS-së. Duhet të jetosh atje brenda.

Pyetje: Si personazh që keni jetuar në kohën e monizmit, i dënoni krimet e komunizmit?

Luljeta Bozo: Patjetër. Krimet që ishin për pikëpamje ideologjike, se ka edhe krime ordinere, patjetër që i dënoj., nuk diskutohet. Por ka një gjë, që Republika Popullore e Shqipërisë kishte një Kushtetutë. Neni i parë i saj, thoshte se Republika Socialiste Popullore e Shqipërisë është shtet i diktaturës. E thoshte në kushtetutë.

Pyetje: Enver Hoxha a ishte diktator?

Luljeta Bozo: Ishte diktator, në ato që ishte.

Pyetje: Çfarë dëmesh i ka shkaktuar Enver Hoxha dhe figura e tij kombit shqiptar?

Luljeta Bozo: Po t’i vësh në balancë, ka më shumë anë pozitive sesa negative.

Pas