Bota

Video/Filipinet goditen nga stuhia më e fortë e vitit, 10 viktima


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:06 - 01/11/20 |
Opi Nion

Tajfuni Goni ka prekur zonën e Filipineve dhe ashtu sikurse ishte parashikuar ka sjellë erëra dhe shira të dendur. Të paktën 10 persona kanë humbur jetën si pasojë e stuhisë dhe përmbytjeve të shkaktuara prej saj.

Edhe pse në këto momente stuhia është dobësuar disi, ajo është ende  duke shkaktuar dëme në ishullin kryesor dhe në kryeqytetin Manila.

Mark Timbal nga agjencia e katastrofave në Filipine ka thënë se 19 milionë njerëz mund të jenë prekur nga pasojat e tajfunit Goni. “Janë 19 milionë duek përfshirë edhe popullsinë në rrezik nga përmbytjet apo rrëshkitjet e dherave,” tha ai për BBC./Opinion.al

Pas