-Jetë dhe Stil

VIDEO/ E çuditshme, ja si pëllumbat zbulojnë kancerin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:58 - 19/11/15 |
b.f

Shkencëtarët kanë zbuluar se si njerëzit mund të kuptojnë një nga sëmundjet më të këqia, përmes zogjve. Janë pikërisht pëllumbat që mund të shërbejnë si dallues shumë të mirë të kancerit. Videoja me poshte e verteton.

Duket se shumë shpejt këta zogj do të punësohen në reapartet e radiologjisë nëpër spitale.

Për eksperimentin u përdorën 8 pëllumba të cilëve iu vendosën përpara kuti me imazhe të qelizave kancerogjene dhe jo kancerogjene.

Shkencëtarët i mësuan pëllumbat të trokisnin me sqep në njërën kuti nëse kanceri ishte malinj dhe në tjetrën nëse ishte beninj.

pas 15 ditësh trajnime, zogjtë ishin në gjendje të tregonin ndryshimin, edhe në imazhe që nuk i kishin parë më përpara.

Pëllumbat dhanë përgjigjen e saktë në 85% të rasteve.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas