Bota

Video/ Dy të vrarë nga sulmi me armë në Gjermani, autori filmoi ngjarjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:40 - 09/10/19 |
Opi Nion

Dy persona humbën jetën gjatë një sulmi me armë të ndodhur në Halle të Gjermanisë. Nga ky sulm mbetën të vdekur një grua dhe një burrë, ndërsa u plagosën disa persona të tjerë. Policia gjermane ka zbuluar identitetin dhe foton e pësonit që ditën e sotme sulmoi me automatik një sinagogë.

Ai është neonazisti,Stephan Balliet, i cili me veshje ushtarake ka hapur zjarr në rrugë dhe drejt sinagogës. 27-vjeçari kishte në vendosur në kokë një helmetë sipër së cilës kishte dhe një kamera të vogël nga ku filmoi ngjarjen.

Vrasësi filmoi veten drejtpërsëdrejti në “Facebook” teksa futej me armë pranë një sinagoge, në Gjermani, e teksa fliste me zemërim kundër holokaustit, feminizmit dhe emigrimit. Stephan Balliet u arrestua teksa përpiqej të largohej me taksi.

“Hebrenjtë, rrënja e të gjithë të këqijave”- ka thënë i riu para se të hapte zjarr në drejtim të sinagogës. Sulmi u transmetua i gjithi live në Web./ Opinion.al E.Xh.

Pas