Bota

Video/ Dalin pamjet kur Rusia lëshon raketat termobarike në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:35 - 22/03/22 |
Opi Nion

Video e mëposhtme e verifikuar nga BBC, tregon raketa termobarike, të njohura ndryshe edhe si bomba me vakum, duke u lëshuar nga forcat ruse në Ukrainë.

Pamjet të publikuara nga Milicia Popullore e Republikës së vetëshpallur të Donetskut, tregojnë se raketat janë lëshuar nga një raketëhedhës i shumëfishtë TOS-1A, prodhim rus.

Armët termobarike janë të diskutueshme sepse ato janë shumë më shkatërruese se eksplozivët konvencionalë të përmasave të ngjashme dhe kanë një ndikim të tmerrshëm te kushdo që kapet në rrezen e tyre të shpërthimit./Opinion.al

Pas