Aktualitet

Video/Bjellorusia lëshon raketat Iskander drejt Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:16 - 27/02/22 |
Opi Nion

Raketat Iskander u lëshuan nga Bjellorusia në Ukrainë rreth orës 17:00 thotë një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës.  Kjo vjen pasi zyra e Presidentit Zelensky njoftoi sot se zyrtarët ukrainas dhe rusë do të takohen për bisedime në kufirin Bjellorusi me Ukrainën të hënën.

Anton Herashchenko postoi pamjet e sulmit në Facebook.

“Iskanderët u nisën kundër Ukrainës nga afërsia e Mozyr”, ka shkruar ai. “Kjo do të thotë se ata kanë sjellë vdekjen diku … kështu që ky është lloji i armëpushimit që ne kemi?”

Një deklaratë ukrainase më herët tha se udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko kishte “marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin bjellorusi të mbeten në terren gjatë udhëtimit, bisedimeve dhe kthimit të delegacionit ukrainas”./Opinion.al

Pas